Bydgoszcz: Rodacy, zapraszamy nad Brdę!

W sobotę 25 kwietnia, przedstawiciele bydgoskiego ratusza zaprezentowali swoje miasto londyńskiej Polonii. W kameralnym spotkaniu z urzędnikami uczestniczyło około 80 osób. Bydgoszcz to już czwarte polskie miasto, które przyjechało do Londynu przedstawić swoje atuty.

Spotkanie z reprezentantami bydgoskiego magistratu odbyło się w ramach projektu „12 Miast – Wracać? Ale dokąd? – porozmawiajmy o konkretach”, organizowanego przez Stowarzyszenie Młodej Polonii w Wielkiej Brytanii – Poland Street. Wcześniej, w Londynie gościły kolejno SzczecinPoznań iKatowice. Tym razem, emigranci mieli okazję uzyskać informacje dotyczące aktualnej sytuacji na rynku pracy i nieruchomości oraz walorów codziennego życia w Bydgoszczy.

Pierwszą część spotkania rozpoczął film promujący miasto, a następnie głos zabrał wiceprezydent Bydgoszczy – Maciej Grześkowiak. Gospodarz znad Brdy przedstawił główne kierunki rozwoju miasta oraz bogate życie kulturalne i rozrywkowe. Wiceprezydent pochwalił się również wykorzystywaniem w urzędach nowoczesnych technologii, które ułatwiają codzienne życie mieszkańcom. Jest to na przykład możliwość wirtualnego składania wniosków czy uiszczania opłat urzędowych przy pomocy kart płatniczych.

Bydgoszcz zaprezentowano jako miasto atrakcyjne turystycznie, w którym odbywają się liczne koncerty i festiwale oraz jako miasto ludzi młodych, bowiem średnia wieku mieszkańców wynosi 36 lat. Wiceprezydent Grześkowiak podkreślał dynamiczny rozwój miasta w dobie światowego kryzysu ekonomicznego. „W mieście rozpoczął się właśnie czas wielkiej przemiany. Za kilka lat nie poznacie Bydgoszczy! W ciągu najbliższych pięciu lat stanie się ona nowoczesnym, europejskim miastem” – przekonywał Grześkowiak.

Głównym punktem dnia była wideokonferencja z udziałem ekspertów, która doprowadziła do gorącej debaty z obecną na spotkaniu Polonią. Zgromadzona publiczność zadawała wiele pytań specjalistom z portalu Pracuj.pl, Powiatowego Urzędu Pracy, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Banku Pocztowego oraz Biura Karier przy Wyższej Szkole Gospodarki. Zagadnienia dotyczyły głównie zatrudnienia w poszczególnych sektorach oraz możliwości otwierania działalności gospodarczej. „Uczestnicy mieli tak dużo pytań, że musieliśmy przedłużyć tę część spotkania o ponad pół godziny! Rodacy dosłownie wyrywali sobie mikrofon z rąk!” – komentuje Monika Tkaczyk, Sekretarz Zarządu Poland Street.

Jedną z ostatnich prezentacji było wystąpienie Edyty Saks z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, która opowiedziała o dostępnej ofercie edukacyjnej oraz działalności Biura Karier. Spotkanie dopełniła prezentacja projektu ENJOY.Bydgoszcz.pl, który jest inicjatywą obywatelską rodowitych bydgoszczan zamieszkujących Wyspy Brytyjskie. Przedsięwzięcie autorstwa Stowarzyszenia Polonia Nottingham, ma na celu promocję Bydgoszczy w Polsce, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Kolejnym miastem, które zaprezentuje się Polonii już 23 maja będzie Lublin.

Projekt „12 miast – Wracać? Ale dokąd? – porozmawiajmy o konkretach” ma charakter informacyjny i jest skierowany do wszystkich Polaków, którzy rozważają powrót do kraju. Celem projektu jest próba odpowiedzi na pytanie „Czy warto wracać do Polski?”.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowejwww.polandstreet.org.uk

 

Na podst. Stowarzyszenie Młodej Polonii w Wielkiej Brytanii – Poland Street