SOBOTA, 07 LISTOPAD 2009 09:55
Polacy pracujący za granicą zarobili od czasu wstapienia Polski do Unii 125 miliardów euro, z czego do kraju przesłali w przeciągu tego czasu prawie 21 miliardów euro.

“W ubiegłym roku ponad dwa miliony Polaków pracujących za granicą zarobiło ponad 33 miliardy euro”, wynika z raportu przygotowanego na zlecenie firmy Euro-Tax.pl. Prawie jedną szóstą tej sumy przesłali do kraju. Co drugi polski emigrant zarabia 1 – 2 tys. euro miesięcznie – donosi “Rzeczpospolita”.

„Polska jest jednym z największych eksporterów siły roboczej w świecie, a w Europie – największym” zauważa Andrzej Jasieniecki, wiceprezes spółki Euro-Tax.pl, która specjalizuje się w odzyskiwaniu podatków nadpłaconych przez polskich emigrantów u zagranicznego fiskusa.

Jednak jego zdaniem dane Narodowego Banku Polskiego są zaniżone, bo nie uwzględniają m.in. środków przywożonych przez Polaków w gotówce.

Autorzy raportu Euro-Tax, analitycy firmy doradczej Capital One Advisers, szacują, że od czasu wstąpienia Polski do UE, Polacy zarobili za granicą 125 mld euro. Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku było ich 2,2 mln osób, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2004 r. Raport wykazał, że w ubiegłym roku Polak pracujący za granicą zarabiał średnio 15,2 tys. euro rocznie, czyli 1,3 tys. euro miesięcznie.

Jak ocenia Monika Tkaczyk ze stowarzyszenia Poland Street, wysoko wykwalifikowani polscy budowlańcy na Wyspach nadal mogą liczyć na tygodniówki w granicach 800 – 1000 funtów.

Z badań portalu Money.pl wynika jednak, że większość Polaków pracujących za granicą zarabia do 2 tysięcy euro miesięcznie. Powyżej 3 tysięcy euro otrzymuje co siódmy polski emigrant. Co dziesiąty zarabia poniżej tysiąca euro.

Według szacunków NBP wielu Polaków przesyła pieniądze do kraju. W latach 2004 – 2008 przesłali do kraju 20,6 mld euro. Rekordowy pod tym względem był 2007 r., kiedy napłynęło blisko 5,4 mld euro. Rok później transfery były już o kilkaset milionów euro mniejsze.

06.11.2009 Londynek.net, Iza K